Menu lewe
Ścieki dopływają do oczyszczalni z terenu miasta Środa Śląska oraz okolicznych miejscowości na terenie Gminy. Z rejonów nie posiadających kanalizacji, ścieki dowożone są na oczyszczalnię wozami asenizacyjnymi i przyjmowane do zlewni ścieków.
Oczyszczalnia przeszła gruntowna modernizację w latach 2011-2012 Środki finansowe na zrealizowanie przebudowy zostały pozyskane z Funduszu Spójności.
Oczyszczalnie ścieków można podzielić na 2 podstawowe bloki: mechaniczny i biologiczny.
Blok mechaniczny
Ścieki dopływające do oczyszczalni bądź dowożone przepływają w pierwszej kolejności przez stacje krat mechanicznych, które są wyposażone w 2 rzędy krat gęstych i rzadkich. Pozbawione ścieki skratek przepływają do piaskownika w którym, odbywa się wstępne oczyszczanie ścieków. Zatrzymywane są w nich drobne zanieczyszczenia stałe pochodzenia organicznego i mineralnego. Ścieki surowe pozbawione skratek i piasku są transportowane do zbiorników czerpalnych pompowni.
Blok biologiczny oczyszczalni
Ścieki pozbawione piasku i skratek pompowane są do osadnika wstępnego, w którym zostają wydzielone zawiesiny, ciała pływające, tłuszcze i oleje. Następnie kierowane są do komory beztlenowej, w celu uzyskania biologicznej defosfatacji. Z komory beztlenowej ścieki grawitacyjnie przepływają do komór osadu czynnego – reaktorów biologicznych, które mogą pracować niezależnie, równolegle. W komorze osadu czynnego substancje organiczne ulegają biologicznej degradacji z udziałem mikroorganizmów osadu czynnego. Komory współpracują z dwoma osadnikami wtórnymi, pompownią osadu recyrkulowanego, stacją dmuchaw oraz stacją dozowania koagulant niezbędnego do strącania fosforu.
Wszelkie procesy oczyszczania w bloku biologicznym i mechanicznym są kontrolowane i sterowane automatycznie.
Podczas pracy oczyszczalni powstaje osad, który jest zagospodarowany przez Spółkę zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 6 lutego 2015r. w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych.
Bieżące działania i inwestycje
W roku 2023 na terenie oczyszczalni zainstalowano moduły fotowoltaiczne o mocy 50 kW – które wpłyną na zmniejszenie ilości energii pobieranej z sieci energetycznej. Szacowane oszczędności to około o 10% zakupionej dotychczas energii.
Również w pierwszej połowie 2023 roku, zakończono prace związane z opracowaniem koncepcji zagospodarowania osadów ściekowych oraz rozpoczęto prace związane z modernizacją aparatury kontrolno-pomiarowej oczyszczalni ścieków w Środzie Śląskiej.
Ze względu na rozwój terenów mieszkaniowych i przemysłowych – Spółka przystąpiła do prac projektowych związanych ze zwiększeniem przepływów nominalnych do 6 000 m3 na dobę.
Oczyszczalnia ścieków w Rakoszycach
Oczyszczalnia kontenerowa – średnia ilość ścieków przepływająca - 330,0 m3/na dobę - maksymalna dopuszczalna ilość ścieków - 156.220 m3/rok.